Rozšír, obohať svoje vedomosti z oblasti výživy a pohybu...

ŠPALDOVÝ KVÁSKOVÝ CHLIEB

ŠPALDOVÝ KVÁSKOVÝ CHLIEB

 

Kvások nazývaný aj  „divoké kvasnice“, je zložený len z múky a vody. Je to živý organizmus niekoľko stoviek až miliónov baktérii asi  štyridsiatich druhov.

Kvasnice sú totiž len jedným druhom baktérii, v súčasnosti sa vyrábajú z melasy, čo je odpadový materiál pri výrobe cukru. Kvasnice sú 10 krát rýchlejšie oproti kvásku a to čo sa ušetrí na čase sa musí nahrádzať rôznymi umelými prípravkami.

Aj keď odporúčam  nízkosacharidové  stravovanie,  takýto skvelý chlieb nikdy neodmietnem. Skúšali sme zopár  receptov, ale tento nám ostal srdcu najbližší. Nepečieme ho často o to viac si na ňom pochutíme. Konzumujem  ho väčšinou na večeru 3 hodiny pred spaním.

Ja osobne som asi pred troma rokmi prestal jesť chleba z obchodu. Pečieme si vlastný chlieb, ktorý nám výdrži zhruba od 8-10 dní a netvorí sa na ňom žiadna pleseň.

Odporúčam aby ste konzumovali chlieb zhruba 3-4 hodiny pred spaním, aby sa Vám cukor v krvi dostal do normálu  kým pôjdete spať . Doobeda konzumujte prevažne zdravé tuky a podporujte tukový metabolizmus.

Dole je uvedený recept, ktorý sa nám najviac osvedčil a nejaké odkazy a knihy, ktoré si môžete prečítať a naštudovať doplňujúce informácie.

 

Na rozkvas budeme potrebovať

  • kvások
  • 105g hrubej špaldovej celozrnnej múky
  • 105g vlažnej vody

Všetko spolu zmiešame v nádobe, ktorú prekryjeme potravinárskou fóliou. Nezabudnúť, že kvások musí mať prísun vzduchu tak na fólii spravíme pár dierok a odložíme na teple miesto. Rozkvas je hotový, ak obsahuje podstatné množstvo bubliniek cca po 8-12 hodinách, v závislosti od izbovej teploty.

Na samotný chlieb budeme potrebovať:

  • uvarený jeden stredný zemiak
  • 140g špaldovej chlebovej múky
  • 140g špaldovej celozrnnej hladkej múky
  • 210g ražnej chlebovej múky
  • 315g vlažnej vody
  • 2 lyžičky soli

Voliteľné suroviny:

  • Ľanové semiačka, rasca celá, slnečnicové semiačka, tekvicové semiačka

Postup:

V nádobe si zmiešame múky  spolu s vodou. Vzniknuté cesto necháme 30 minút odležať. Po pól hodine k cestu primiešame nastrúhaný uvarený zemiak, rozkvas a semiačka. V žiadnom prípade nepridávame soľ. Všetko spolu mixérom vymiešame.

Ak je cesto premiešane so všetkými ingredienciami pridáme soľ a opäť všetko premiešame. Premiestnime do druhej nádoby, ktorú sme si vymastili olivovým olejom. Môžeme použiť nádobu ktorá je uzatvárateľná alebo len nádobu prekryjeme čistou utierkou a odložíme na 40min. na teplé miesto. V nádobe vytvarujeme pekný okrúhly bochník.

Po 40 minútach si  cesto preložíme na pomúčenú pracovnú dosku, kde cesto akoby naťahujeme aby sa do cesta dostalo čo najviac vzduchu. Ak si úplný začiatočník a nevieš ako na to pozri youtube, je tam veľa užitočných návodov ako nato. Pozor aby cesto nebolo príliš tuhe, to sa stane ak použiješ veľa múky na podsypávanie.

Cesto opäť preložíme do nádoby a necháme ho ďalších 40 minút oddýchnuť. Celý tento proces opäť zopakujeme s naťahovaním cesta a opäť ho necháme na ďalších 20 minút. Medzi tým si pripravíme pekáč, ktorý si vymastíme maslom a vysypeme múkou. Po 20 minútach opäť vytiahneme cesto na pomúčenú pracovnú dosku a upravíme na rozmer pekáča.  Cesto vložíme do pekáča obalíme potravinárskou fóliou a odložíme do chladničky, najlepšie aspoň na 12hod. alebo cez noc.

Ráno pekáč vytiahneme z chladničky a necháme do aspoň 2 hod. ešte podkysnúť. Rúru si vyhrejeme na 250°C vložíme starší pekáč s vodou na spodok do rúry, aby sa nám vytvorila para. Chlebík pečieme prvých 10min. na 250°C s pekáčom s vodou. Po 10 min. teplotu znížime aspoň na 210°C a vyberieme pekáč. Pečieme ďalších aspoň 30min. To ako dlho necháte chlebík piecť záleží aj od toho ako pečie vaša rúra. Po upečení necháme chlebík úplné vychladnúť.

 

http://dobreazdravo.sk/zalozenie-kvasku/

https://fitastyl.sk/clanky/vyziva/viete-preco-je-kvaskovy-chlieb-zdravsi

http://zdravie.cvicte.sk/zdravie-1/priprava-kvasku-a-kvaskove-mapy

https://www.martinus.sk/?uItem=187322

https://www.martinus.sk/?uItem=250848