Rozšír, obohať svoje vedomosti z oblasti výživy a pohybu...

MASLO MA ROBÍ INTELIGENTNEJŠÍM

MASLO MA ROBÍ INTELIGENTNEJŠÍM

Ešte stále sa snažíte vyhýbať maslu? Maslo by sa malo stať súčasťou vašej každodennej stravy.

Veľa ľudí si myslí, že tuky sú zle a že spôsobujú obezitu. Tieto tvrdenia už dávno neplatia. Tuky sú súčasťou našej stravy státisíce rokov, väčšina prírodných zdrojov bielkovín je zároveň zdrojom tukov aj nasýtených.

PREČO JE MASLO TAKÉ SKVELÉ?

Maslo je výborným zdrojom vitamínu A, ktorý je potrebný pre širokú škálu funkcii, taktiež obsahuje ďalšie vitamíny rozpustne v tukoch (D, E a K2), ktoré často chýbajú v modernej priemyselnej strave.

Je  bohaté na dôležité stopové minerály vrátané mangánu, chrómu, zinku, medi a selénu (silný antioxidant). Maslo obsahuje viac selénu na gram ako pšeničný klíčok alebo sleď obyčajný. Je tiež výborným zdrojom jódu.

Poskytuje značné množstvo mastných kyselín s krátkym (butyrát) a stredne dlhým reťazcom, ktoré podporujú imunitnú funkciu, zvyšujú spaľovanie tukov, majú antimikrobiálne účinky. Dôležitý je taktiež pomer medzi omega3 a omega6 mastných kyselín.

Obsahuje kyselinu arachidonovú, ktorá  je dôležitá pre funkciu mozgu, zdravie pokožky a rovnováhu prostaglandínu.

Ak maslo pochádza od kráv, ktoré konzumujú zelenú trávu, obsahuje vysokú hladinu kyseliny konjugovanej linolovej (CLA), ktorá pomáha proti rakovine a podieľa sa na spaľovaní tukov.

Odporúčam Vám, aby ste si našli svojho vlastného dodávateľa, kde viete čím boli kravy kŕmené. Ak túto možnosť nemáte, najlepšia voľba je írske maslo Kerrygold, ktoré je zatiaľ dostupné v okolí len v Rakúsku a v Poľsku.

KERRYGOLD

Približne 90% stravy týchto kráv tvorí tráva, bez pesticídov, s 10% doplnkovým krmivom. Maslo od týchto kráv obsahuje vysoké množstva omega 3 mastných kyselín. Preto je Kerrygold žlté a priemyselne maslo biele.

Prečo by ste mali vymeniť margarín – zmes vysoko syntetických prísad za prírodný produkt maslo?

Nenasýtené mastné kyseliny dokážeme pomocou hydrogenácie umelo premeniť na nasýtené, takto vznikajú umelo nasýtené tuky. Tieto umelo vytvorené tuky majú negatívny vplyv na zdravie človeka.

Trans- tukom by ste sa mali úplné vyhnúť, spôsobujú kardiovaskulárne choroby, sú vysoko zápalové a spôsobujú oxidačný stres, znižujú HDL cholesterol a zvyšujú zlý LDL cholesterol.

A ČO GHEE- PREPUSTENÉ MASLO?

Ghee má všetky mikronutrienty  a antioxidanty ako maslo, prešlo však ešte jedným stupňom úpravy. Maslo sa zahrieva aby sa odstránila voda, mliečna bielkovina kazeín a laktóza. Ghee maslo by mali používať ľudia s alergiou na mliečne výrobky, alebo ak majú poškodené čreva.

Je to 100% tuk, má vyššiu teplotu zadymenia ako obyčajne maslo, je vhodný na varenie.

TIP NA VYUŽITIE MASLA

Veľa ľudí konzumuje na raňajky müsli a ovocie, pretože nás o tom presviedčajú spoločnosti, ktoré ich vyrábajú.

Na raňajky tuk a  na večeru za hrsť sacharidov. Naše telo potrebuje ráno viac sodíka ako draslíka, aby mohlo zvýšiť tlak krvi, ale konzumácia ovocia na raňajky, ktoré obsahuje draslík krvný tlak znižuje a to sa prejavuje nedostatkom energie.

Káva s maslom a kokosovým olejom na raňajky bude mať na váš metabolizmus úplné odlišný efekt ako sacharidy, ktoré konzumuje väčšina ľudí na raňajky. Zostanete po raňajkách sústredený na svoju pracú, nezažijete mentálny útlm, ani zníženie koncentrácie.

Tento typ raňajok Vám dodá rýchlu energiu, bez ovplyvnenia hladiny cukru v krvi, podporí mozog pre lepšiu koncentráciu a podporí čiastočne hladovanie doobeda, ktoré ma veľmi dobrý efekt na vaše dlhodobé zdravie.

Postup:

  1. V kávovari pripravíme približne 200ml kvalitnej kávy.
  2. Do kávy pridáme plnú polievkovú lyžicu masla alebo ghee.
  3. Ďalej pridáme polievkovú lyžicu kokosového oleja, alebo MCT oleja.
  4. Všetko to spolu rozmiešame ručným mini mixérom a konzumujeme.
  5. Tuto kávu nekombinujeme so žiadnymi sacharidmi (cukrami)
  6. Voliteľné prísady: škorica, pravé kakao, smotana min 33%

Referencie

https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/12/07/why-is-butter-better.aspx

https://blog.bulletproof.com/help-kerrygold-grass-fed-butter-be-more-bulletproof/

https://www.dusanplichta.com/blog/power-coffee-s-maslom-a-mct-ako-efektivna-nahrada-ranajok/